למה תה ירוק

 

התה הירוק הינו אחד המשקאות המומלצים לצריכה בכל גיל. בסין, יפן וביתר ארצות המזרח הרחוק, משמשים סוגי התה השונים כצמחי מרפא בעלי סגולות רפואיות שונות.

ברחבי העולם ובמיוחד בארצות המזרח הרחוק נהוג לשתות את התה הירוק כחליטת צמחים, כאשר מבשלים את העלים היבשים עם מים, ולא כפי שאנו שותים את התה השחור אשר עובר תהליכי עיבוד ומגיע לצרכנים בשקיקי תה.

בארצנו, לרב, נוהגים לשתות תה בימי החורף הקרים, כדי לחמם את הגוף. התה השחור עובר תהליכי עיבוד רבים ומכיל קפאין, והוא נחשב למשקה בעל אנרגיה מחממת, בעוד שהתה הירוק, כמעט ואינו מכיל קפאין, והליכי העיבוד שהוא עובר מינימאליים ביותר. הוא נחשב למשקה מקרר, הוא מסייע לפעילות מערכת העיכול, להפחתת הכולסטרול והשומנים בדם, להקלה, דיכוי וריפוי של מחלות שונות כגון מחלת הסרטן, מחלות לב וכלי דם, מחלות ניווניות וכו'.

במסורת הסינית יש כללים לשתיית התה הירוק.

העלים בהם משתמשים להכנת התה - ניתן להשתמש בהם מספר פעמים (לפחות 3 פעמים), יש ללגום את התה בלגימות קטנות ולא לשתות את התה על קיבה ריקה ולפני הארוחות. את התה שותים כאשר הוא בטמפרטורה חמימה ולא כשהוא רותח, עד לשתיית התה מומלץ להשאיר את הקומקום ללא מכסה. וכאשר מבקשים עוד כוס תה, יש ללגום עד לאמצע הכוס, וכשהכוס חצי מלאה - יש למלא את הכוס, ולא לחכות שהכוס תתרוקן לגמרי. עדיף לצרוך תה ירוק על פני התה השחור שמכיל קפאין וידוע כי הוא מזיק לגוף וגורם לבעיות מסוימות בגוף כגון עצבנות, הפרעות בריכוז, נדודי שינה, אי שקט, חרדה, הפרשת סידן בשתן, לחץ על הקיבה והמעיים בעקבות הגברת החומציות בקיבה, דבר שיעכב ירידה במשקל, מאט את תהליכי חמצון הפחמימות ומגביר תהליכי חמצון של חומצות השומן.

על פי הרפואה הסינית לתה הירוק איכויות וסגולות רפואיות רבות:

התה הירוק מסייע לפעילות מערכת העיכול, מקל, מדכא ומרפא בעיות כגון כאבי בטן, כאבי ראש, דיכאון, דלקות ואבנים בכיס מרה, בעיות לב וכלי דם, מקל על הסובלים מחום - בעל אנרגיה מקררת, מבריק את העיניים, מסייע להפחית במשקל, שומר על נקיון הפה והשיניים, מכיל פלואור, נוגד שלשולים (ניתן להשתמש בעלי התה - ללעוס ואף לבלוע אותם) ויכול לרפא ולדכא את מחלת הסרטן ומחלות ניווניות.

למי לא מתאים לשתות את התה הירוק

התה הירוק ממריץ את האנזימים ואת פעילות הקיבה על כן לא מומלץ לאנשים הסובלים מבעיות בקיבה כגון אולקוס או צרבת לשתות את התה הירוק. התה הירוק מסייע לשרוף קלוריות ושומנים ועל כן אינו מומלץ לאנשים רזים או לסובלים מהפרעות אכילה. התה הירוק מכיל קפאין ברמה נמוכה אך בכל זאת נחשב לממריץ ומעורר ועל כן אינו מומלץ למי שסובל מנדודי שינה.

מומלץ להתייעץ עם רופא לפני צריכת התה הירוק בכל מקרה של בעיות כרוניות.