שיטות טבעיות להרדים תינוק

מצד אחד הנתונים מצביעים ש75% מהתינוקות שמעל גיל תשעה חודשים כבר ישנים לילה שלם, אך מצד שני רבים מצויים ב25%, כך שהמחשבה על לילה רצוף היא רק בגדר חלום רחוק, או במקרה הטוב תרחיש אפשרי אם בן הזוג מחליט לפרגן (לשלוח לחדר אחר ולקום בעצמו לתינוק). אז מה עושים אם התינוק עדיין לא ישן לילה שלם? לא מתייאשים! יש לנו כמה שיטות טבעיות ששווה לנסות.

שיטות טבעיות להרדים תינוק

פנייה ליועצת שינה

ראשית נציין שהורים רבים חייבים את הלילות שלהם ליועצות שינה אשר הצליחו להוביל ליעד הרצוי, כאשר חשוב לחדד שיעד רצוי הנו נתון אישי שמשתנה בין הורה להורה. ייעוץ שינה עשוי לסייע לתינוקות ללמוד לישון מבלי להיות תלויים באוכל, בנוכחות של ההורה בחדר, במוצץ, או בבקבוק המים, כך שהתינוק לא רק זוכה לישון טוב וקם יותר ערני וחייכני, אלא גם זוכה ללמוד מהי עצמאות – נדבך חשוב עבור ההתפתחות הכללית. עם זאת, כאשר עומדים לבחור שיטה יש לשים לב למה אתם כהורים מתחברים, וזאת כי אם לא תאמינו בתהליך, פשוט מאוד לא תתמידו.

עיטוף נכון

אם התינוק בין חודש לשלושה חודשים, מומלץ לעזור לו לחוש כאילו הוא עדיין ברחם – עטוף ומוגן. אי לכך ניתן לקחת שמיכת עיטוף ועמה לעטוף אותו בעדינות. באופן שכזה רגליו לא יזוזו לכל עבר והוא יחוש נינוח. פה נציין שאין לעשות זאת במשך יום שלם ועל מנת למנוע נזק יש לוודא שאתם יודעים כיצד לעטוף, סרטון הדרכה קצר ביוטיוב יסגור את הפינה.

חולצה שלנו

התינוק רגיל להיות עלינו ההורים במשך רוב היום, ועל כן גם בלילה הוא מבקש את אותה סביבה מוכרת, מבקש לחוש שאנו עדיין לידו, אך לנו ההורים יש תכניות אחרות. מה עושים? לוקחים חולצה שלבשנו במהלך היום (או אפילו חיתול בד ספוג בחלב אם) ומניחים לצידו במיטה. התינוק יקלוט את הריח האהוב והמוכר ויחוש יותר מוגן – יחשוב שאנו לידו. עם זאת, חשוב לוודא שהפריט אינו מונח באופן שמסכן את שלומו.

שיטות טבעיות להרדים תינוק

מי אמר באנו חושך לגרש?

לקראת השינה חושך הנו דבר מבורך. חושך מונע מהתינוק לחפש עם מה לשחק ואף מסייע בהפרשת הורמון השינה. באופן כללי לקראת השינה יש להיכנס לאווירה נינוחה. זה אומר שגם את המקלחת המקדימה יש לבצע באופן רגוע, גם את ההלבשה יש לבצע באופן שקט ואף את ההנקה שלקראת השינה רצוי לבצע במקום חשוך. באופן שכזה התינוק יבין מה עומד לבוא ויהיה לו יותר קל לשקוע בתחושת הנמנום שמלווה את הכניסה למיטה.

היו ערניים לעייפות

אחת מהטעויות הנפוצות נוגעת לכך שהורים נוטים לחשוב שאם הם יאחרו את שעת השינה, התינוק יהיה יותר עייף ומכאן שגם יישן יותר שעות. ובכן אין זה כלל נכון, ואף ניתן לומר שהמצב הפוך. עלינו ההורים לשים לב לסימני העייפות של התינוק וברגע שמזהים אותם להתחיל בטקס השינה – כמובן כל עוד השעה הגיונית.

הקפדה על טקס שינה

ציינו טקס שינה ועל כן נעצור לחדד במה מדובר, ולו כי זהו בסיס משמעותי של מגוון שיטות מוצלחות. ובכן טקס שינה נוגע לשורת פעולות שמבצעים בקביעות לפני כל הכנסה למיטה. זה יכול להיות מקלחת, סיפור ולמיטה, זה יכול להיות נענוע עדין על הידיים לצד שיר לילה טוב, זה יכול להיות אמירת לילה טוב לכל הבובות וכדומה. החוכמה היא להקפיד על טקס קבוע. כאשר התינוק יידע מה עומד לבוא, יהיה לו הרבה יותר קל לשתף פעולה.