ניקוי רעלים – למי מומלץ לבצע ניקוי רעלים?

ניקוי רעלים הוא אחד הטיפולים המבוקשים ביותר בקשת הרפואה האלטרנטיבית בשנים האחרונות. ממש על קצה המזלג, המדובר בתהליך שמטרתו היא להוציא מהגוף את כלל הרעלים המזיקים לו – ובגוף של כל אחד ואחת מאיתנו יש רכיבים העונים על ההגדרה הזו – ובכך להביא לשיפור המצב הבריאותי, להתמודדות עם תסמינים שליליים שונים ולעידוד הפחתה במשקל.

למרות שיש אנשים הסבורים כך, ניקוי רעלים נכון אינו מתבצע בפעם אחת אלא כולל שילוב בין מספר כלים ושיטות, המאוגדים יחדיו לתהליך שיכול להתחיל מכמה ימים ולהימשך גם חודשים ספורים: צום מיצים, שינוי ההרגלים התזונתיים, צריכת תוספי תזונה או צמחי מרפא ועוד. אבל למי בכלל יכול התהליך הזה להתאים?

ניקוי רעלים

המטרה: לנקות את הגוף

שיקול מרכזי לבצע ניקוי רעלים הוא לאפשר לגוף התאוששות מטראומה מסוימת שעבר, או סתם לבצע "אתחול" לאחר תקופה ארוכה של הרגלי תזונה לא נכונה. כך למשל אדם אשר נמצא לאחר מחלה ארוכה, ושרוצה להוציא מהגוף שלו את שאריות התרופות שהכניס לגופו, יכול לבחור בדרך של ניקוי רעלים. דוגמת נוספת היא אנשים שעברו את הגמילה המיוחלת מעישון סיגריות ורוצים להמשיך ולנקות את גופם מנזקי העישון (ברור עם זאת שהנזק שמקורו בעישון כבר נגרם, והמטרה היא למנוע הישנות של המצב). קבוצה נוספת היא הסובלים ממחלות שונות, לעיתים כרוניות, שמעוניינים בזכות ניקוי הרעלים לשפר את התסמינים או המצב הכללי.

פעמים רבות אלו שמבצעים את ניקוי הרעלים הם אנשים שהרגלי התזונה שלהם הם הכול חוץ מנכונים, בין אם מבחינת סוג המאכלים שהם מכניסים לגופם ובין אם עקב תזונה שגויה מבחינת כמויות, תדירות הארוחות לאורך היום וכן הלאה. חשוב להדגיש במקרה הזה שלמרות שביכולתו של ניקוי רעלים להוציא מהגוף חלק משמעותי מאוד מהנזקים שהתזונה הבעייתית גרמה להם, זהו לא פתרון קסם. חשוב להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת, על אחת כמה וכמה לאחר הטיפול. רק בדרך זו הוא יוכל להיות יעיל באמת ותוצאותיו להישמר לאורך זמן.

ירידה במשקל

לא בכדי נהוג להשתמש במונח "דיאטת ניקוי רעלים". הוא מצביע על אוכלוסיה רחבה מאוד שבוחרת לבצע את ניקוי הרעלים כחלק מהניסיון שלהם להפחית במשקל הגוף. כך למשל צפויים אותם אנשים להוציא מהתפריט את המאכלים המהירים, התעשייתיים, המטוגנים והמעובדים, אשר מזיקים לגוף מלא מעט בחינות. מאכלים בעייתיים נוספים הם אלו המבוססים על כמויות גבוהות של סוכר, מלח, אלכוהול או קפאין, כמו גם צריכה מוגברת של ביצים, מוצרי חלב וחלק מסוגי הבשרים. את מקומם בתפריט התזונתי צריכים להחליף מזונות פשוטים, מזינים ובריאים יותר, דוגמת פירות וירקות, דגים, דגנים, קטניות, זרעים, אגוזים ועוד.

חשיבותה של ההתאמה האישית

ניקוי רעלים אינו צריך להיתפס בתור פתרון שיפתור אחת ולתמיד, ולאורך זמן, את כל הבעיות הבריאותיות שאנחנו סובלים מהן או ההרגלים שמלווים אותנו כבר עשרות שנים. עד היום לא מצאה הרפואה המודרנית פתרון העונה על ההגדרה הזו. תחת זאת רוב המומחים לתחום מדגישים מילה אחת, והיא "הדרגתיות". ניקוי רעלים, לא משנה כיצד הוא מתבצע ומהי מטרת העל הסופית שלו, רצוי שייעשה בצורה של תהליך ולא באופן חד פעמי. אסור לשכוח ששינויים קיצוניים מדי עבור הגוף, גם אם הם נראים בריאים במהות שלהם, עלולים לשבש את אופן הפעילות שלו ולטמון בחובם לא מעט נזקים.

עובדה חשובה נוספת היא שתהליך ניקוי רעלים רצוי שייעשה בצורה אינדיבידואלית, כאשר השינויים והרכב הניקוי תלויים במאפייני האדם, במצב הבריאותי שלו ובמטרת העל שהוא מכוון אליה. ניתן לטעון שמבחינה זו, פעולות ניקוי רעלים – כל עוד נעשות על פי הספר ובעזרת גורם מוסמך – יכולות להתאים למעשה כמעט לכל אדם.