איך חוגגים את שבועות ושומרים על המשקל?

חג שבועות

חג השבועות הידוע בשם 'חג הקציר' או 'חג הביכורים', מתחיל מיד לאחד ספירת העומר והוא נועד לציין את הקרבן שהקריבו בני ישראל בזמן קיומו של בית המקדש. כיום, חג זה ידוע ככזה בו מוגשת תבואת הארץ, בזמן שבמהלכו שמים דגש על קבלת התורה בהר סיני על ידי תפילות, קריאה בתורה ועיון בפרשת הר סיני ועשרת הדיברות.

מדוע שבועות הוא חג משמין?

בשנים האחרונות, מרבית היהודים מתמקדים בימי החג בבישול אוכל חלבי עשיר (ישנן עדות שמתמקדות דווקא באכילת בשר בחג שבועות), שמיוצר מגבינות ומשאר מוצרים שמציינים את תבואת הארץ.  בכך, פשטידות מלאות בגבינות שמנות, פסטות ברטבים עמוסי שמנות, עוגות גבינה מושחתות ושאר מאכלים – עלולים להוביל להשמנת יתר ועלייה במשקל.

אז כיצד חוגגים את שבועות ושומרים על המשקל? הנה כמה טיפים טובים:

זה נכון, כל אחת ואחד מציינים לעצמם בראש כי הנה הגיע חג השבועות וכעת יש להימנע מאכילת מאכלים עתירי שומן וקלוריות. בפועל, כולנו מיישרים עוד ועוד את העוגה, רוצים לטעום את כל המאפים והפשטידות שמוצבות על שולחן החג, בזמן שאף אחד לא רוצה לפספס את המאכל המסורתי של אמא. לכן, כדי לאכול בחג וגם לשמור על המשקל, יש לנקוט בפעולות הבאות:

בחירת מתכונים דלי קלוריות

תאמינו או לא, גם עבור חג השבועות ניתן למצוא מתכונים לשבועות דלי קלוריות ואפילו בריאים! פשטידת ברוקולי יכולה להיות מעולה עבור החג, בעוד שאת הברוקולי יש לאדות מספר דקות, לקרר עם מי קרח ולאחר מכן לאפות עם שום כתוש, מלח גס ושכבה דקה של שמנת לבישול.

סלט הדרים עם תאנים וגבינת צאן גם כן יקנה אופציה בריאה ולא משמינה, כמו גם שאר סלטים המכילים אגוזים (בכמות של כף רגילה ליום) וקטניות. נוסף לכך, ניתן להכין כמעט כל עוגת גבינה באמצעות שימוש במרכיבים דלי שומן או כאלה שאחוזי השומן בהם נמוכים.

חג שבועות

טעימות בלבד

נסו בעת הסבה אל שולחן החג, לטעום מכל מנה, אך לעשות זאת במידה. כולנו מכירים את הרגע הזה בו אנו רוצים לטעום כל מנה ומנה, ובכך יוצאים עם בטן נפוחה מארוחת החג. לכן, ניתן לטעום מכל מאכל, אך לעשות זאת במשורה, תוך שאתם בוחרים מנות קטנות יותר מאשר בעבר.

שמירה על כושר גופני

חגים ומועדים מוציאים רבים מאיתנו מהשגרה, בעוד שנוסף למנות החג המשמינות ישנם ימי חג, ואירועים משפחתיים אשר משבשים את השגרה ובכך מאטים את קצב חילוף החומרים ואת תדירות הפעילות הגופנית שאנו נוהגים לבצע. במקרים כאלה חשוב לשמור על כושר גופני גם בימי החג. אם חדר הכושר סגור, מומלץ להחליף את הפעילות הגופנית בהליכה מהירה, עלייה וירידה במדרגות, משחקי כדור שניתן לשחק עם המשפחה ושאר פעילויות פיזיות.

לסיכום, כדי לשמור על המשקל בחג השבועות, רצוי לא למנוע מעצמכם את מאכלי החג – מה שיעורר מתח ותיאבון מוגבר. כדי לשמור על המשקל, מומלץ לא לצאת מן השגרה, לאכול ארוחות מסודרות, תוך הקפדה על מנות קצת יותר קטנות. בכך תוכלו לעבור את החגים, אך להישאר באותה מידת מכנסיים.