תשמרו על עצמכם: כל הגורמים להשמנת יתר

את השמנת היתר הגדירו כבר בתור אחת המגיפות המשמעותיות ביותר של המאה ה-21, אם לא החמורה מכולן. כיאה למגיפה התוקפת אחוזים נכבדים באוכלוסייה, ושהשכיחות שלה עולה משנה לשנה, יש מגוון רחב של סיבות להשמנת יתר.

הסיבה הפיזיולוגית היא מאזן אנרגטי חיובי, הנובע מצריכת אנרגיה גבוהה (קלוריות), מהוצאה אנרגטית נמוכה או משילוב של שניהם גם יחד.

לכאורה נראה כי אכילה מרובה ולא בריאה, משולבת עם היעדר פעילות גופנית, היא הגורם המרכזי להשמנת יתר. בפועל המצב מורכב יותר מכך, עם מכלול גורמי סיכון שעשויים להיכנס לתוך תמונה ההשמנה.

השמנת יתר

"אויב" עיקרי: תזונה

אורח החיים המודרני בחברה המערבית הוא הכול חוץ מבריא. הפיתויים הקולינריים נמצאים בכל פינה, ולרוב הם הכול חוץ מבריאים. אנחנו צורכים כיום מזון מהיר או תעשייתי בכמויות, נהנים להתפנק על חטיפים או ממתקים ומחליפים את המים בשתייה ממותקנת או מוגזת.

המשמעות היא שאנחנו מקבלים יותר קלוריות לגוף שלנו, תוך כדי יצירת מחסור ברכיבים התזונתיים החשובים באמת. לא סתם הפתרון העיקרי להשמנת יתר, לכל הפחות בקו ראשון, הוא שינוי מהותי בתפריט התזונתי (שרצוי שיהיה הדרגתי ומאוזן, ולא קיצוני וקצר מועד). כך רצוי להכניס לתוך התפריט פירות וירקות, בעלי ערך קלורי מינימלי ולעיתים לא קיים, לצד מאכלים אחרים הנחשבים לבריאים.

שימו לב שלא רק המזון שאנו צורכים עלול להגדיל את הסיכוי שלנו לסבול מהשמנת יתר, אלא גם האופן בו אנחנו אוכלים. רצוי שהאכילה שלנו תהיה מסודרת ככל האפשר, עם אכילה בשעות קבועות עד כמה שאפשר. העדיפו תמיד מספר ארוחות קטנות הנאכלות אחת למספר שעות מצומצם, ולא ארוחות גדולות אותן אנו צורכים פעם או פעמיים ביום בלבד. נסו להימנע מאכילה הנעשית בהיסח דעת או באכילת מזון רב לפני השינה.

הבעייתיות שבאורח החיים הפאסיבי

סיבה מרכזית נוספת, אותה כבר ציינו קודם לכן, היא הפחתת הפעילות הגופנית למינימום האפשרי בקרב רבים. אורח החיים העמוס והלחוץ של המאה ה-21 מונע מאחוז משמעותי באוכלוסייה להקפיד על פעילות גופנית: לא רק ביקורים בחדר כושר או ספורט תחרותי (למרות שהם חשובים מאוד), אלא גם פעולות בסיסיות כמו הליכה או ריצה.

עם העלייה באיכות החיים אנחנו רגילים להתבסס על הטכנולוגיה ולהשאיר לה לעשות את העבודה ה"פיזית". כשאת העלייה במדרגות מחליפה המעלות, את ההליכה הרגלית הרכב, את היציאה מבית מחליפים המחשבים והטלפונים החכמים ואת מטלות הבית ה"שחורות" מבצעים המכשירים החשמליים, התוצאה דומה: אנחנו נעשים פעילים הרבה פחות, מבזבזים פחות אנרגיה ועלולים להעלות את משקל הגוף.

לעיתים, הבעיה היא בגנטיקה

אתם בטח מכירים את זה: אנשים שגם אם יאכלו הרבה, ישמרו על משקל גוף תקין שיגרום לקנאה אצל מכריהם. אלא שיש גם את הצד השני והנעים הרבה פחות של המשוואה.

תסמונות גנטיות עלולות אף הן להביא להשמנת יתר, ביניהן תסמונת ברדט בידל או תסמונת פראדר ווילי. יש לציין עם זאת שהדעה המקובלת כיום בקהילה הרפואית היא שהשכיחות של הגנטיקה כגורם להשמנת יתר נמוכה יחסית.

הפרעות נפשיות

יש כיום כמה הפרעות שהקשר שלהם לעלייה במשקל הגוף נראית ברורה, דוגמת אכילה כפייתית או בולמיה נרבוזה. מה שרבים לא יודעים הוא שגם הפרעות אחרות, על בסיס פסיכיאטרי, יכולת להשפיע לרעה על משקל הגוף שלנו. דיכאון או סכיזופרניה למשל כוללים לא פעם הגברת האכילה כ"תופעת לוואי", או לחלופין מעבר בין אכילה זללנית לתקופות ארוכות של "צום".

סיבה אפשרית נוספת היא תרופות שאנו לוקחים על מנת לטפל בהפרעות הפסיכיאטריות, אשר כחלק מתופעות הלוואי או השפעתן השלילית על הגוף עלולות להגביר את הסיכויים לעלייה במשקל הגוף.