בריאות כף הרגל: איך לבחור נעליים נוחות?

 

בין אם יצאנו בערב לאירוע ובין אם יצאנו בבוקר לעבודה, חשוב לוודא ששומרים על יציבה נכונה, ולו כי היציבה משפיעה באופן ישיר על תחושת הנוחות ועל מגוון מאפיינים פיזיים. מכאן שנעל אינה צריכה רק להרשים, אלא בראש ובראשונה להיות נוחה לאורך זמן, ואם אכן תבחרו כהלכה, כף הרגל ועמוד השדרה יאמרו לכן תודה.

איך לבחור נעל שתהיה נוחה לאורך זמן?

כף הרגל שלנו הרבה יותר חכמה ממה שניתן לשער. היא מזהה נוחות בתוך כמה רגעים, וכאשר אנו מנסים לשכנע אותה להיכנס לנעל שאינה איכותית או ארגונומית, היא מהר מאוד תחווה את דעתה – תקרין כאבים לאזורים שונים בגוף. חשוב לציין כי נוחות היא עניין מאוד אינדיווידואלי, ולא כל מה שנוח לאחד, בהכרח יהיה נוח לאחר, ועל כן, מוטב לקבל החלטה מושכלת ולו כי כל אחד מחליט מה נוח לו יותר ומה פחות.

בחירת נעל נוחה צריכה להיעשות באופן מושכל, ועל כן ריכזנו כמה טיפים חשובים:

ראשית יש להבין לאיזו מטרה הנעליים מיועדות ומהם מאפייני כף הרגל הפרטית. לאחר מכן חשוב להקפיד על חומרים איכותיים, כאלו שיימנעו הזעה או הפרעה. נוסף על כך, על הנעליים לספק יציבה נוחה הן באזור האצבעות והן באזור העקב, ואף תמיכה בקשת כף הרגל מאוד חשובה. מה עוד? על הנעליים להיות גמישות, כך שבעת הליכה הכרית הקדמית תתקפל באופן טבעי.

כמו כן, נמליץ לבחור מידה בצורה מושכלת. כיצד? הקשיבו למוכרים בחנות, הם כבר מנוסים ומכירים את המידות של הדגמים השונים בצורה עיוורת. נוסף לכך, מוטב למדוד בשעות הערב (כאשר כפות הרגליים מעט יותר נפוחות), תמדדו במצב עמידה, תמדדו הן את נעל ימין והן את נעל שמאל (כפות הרגליים אינן באמת סימטריות). אם הרכישה מתבצעת באופן מקוון, וודאו שישנן הנחיות בנוגע למידות, למשל בלא מעט דגמים תגלו שמוטב לרכוש חצי מידה יותר מהרגיל.

שנרחיב? נניח ומדובר בבחירת נעל לאירוע, בדגש על נעלי עקב. במקרה זה יש לוודא שהעקבים מותאמים באופן ארגונומי להליכה רציפה, משמע העקב לא יכול להיות יותר גבוה מ 5 ס"מ ועדיף שהוא לא יהיה צר מדי. באותה נשימה נציין שגם נעל לגמרי שטוחה אינה בריאה, אלא עדיף נעליים שמציעות עקב קטנטן, כזה ששומר על הקרסול.

מחפשים סממנים נוספים? על הנעליים לאחוז היטב את העקב ומוטב להעביר את היד על המשטח הפנימי בכדי לוודא שלא מורגשים תפרים שעשויים להעיק בעת הליכה ממושכת. כמו כן, אם הנעל אינה נוחה על ההתחלה אל תתפתו לרכוש רק כיוון שהיא מאוד יפה, בעת מדידה התהלכו על משטח מוצק (ולא על משטח רך כגון שטיח) ואם מדובר בנעליים בעלות חרטום מוארך מקדימה, וודאו שקיים בין ס"מ לשני ס"מ מקום פנוי – לטובת הנוחות של הבוהן.

נעליים נוחות

אילו נעליים נחשבות לנוחות?

ובכן, יש לא מעט נעליים שנחשבות נוחות, כאשר כל קטגוריה מובילה לאינספור תתי עיצובים. מבקשים סקירה מהירה? עברו על הרשימה הבאה:

  • סניקרס – נעלי סניקרס נחשבות יחסית יומיומיות, אך הן עשויות להכיל טוויסט עיצובי שייקח אותן מאותו מחוז טריוויאלי לטריטוריה בעלת אמירה. באופן כללי הסניקרס עשויות מחומר גמיש, הסוליה מגומי והחלק העליון מקנבס או מעור.
  • נעלי בובה/נעלי בלרינה – נעלי בובה ראשית כל נוחות ובעלות סוליה כמעט שטוחה – לרוב יציעו עקב קטנטן. מבחינת צורניות הן מציגות מפתח מעניין ושקט, כזה שמזכיר את אותן נעלי בובה קלאסיות, משמע המראה אלגנטי ונקי.
  • נעליים עם עקב קטן / עבה – כאמור עקב גבוה אינו בריא לעמוד השדרה (מסית את משקל הגוף כלפי קדימה ומפעיל לחץ באזור חוץ הברך), אך גם נעליים שטוחות אינן אידאליות (מובילות ללחץ באזור פנים הברך), ועל כן עדיף עקב קטנטן, ואם ניתן עדיף כמה שיותר רחב.
  • מוקסינים – נעלי מוקסינים מזכירות מעטפת נעימה. הן חסרות שרוכים ועקב ולמרות שמזכירות את אותן נעלי בובה, הן מזוהות עם עיצוב יותר רך. הן משדרות חופשה ומצליחות לחבר בצורה אסתטית בין נעלי בית לנעליים שמיועדות לעבודה.
  • כפכפים – נעלי אצבע נחשבות נוחות, ולו כי הסוליה רכה והן מאוד קלות ומאווררות. עם זאת, בכדי ליהנות מכפכפים נוחים, מומלץ שההפרדה שמצויה בין הבוהן לאצבע הסמוכה תהיה פחות גמישה ודקה, ומומלץ שהם יהיו סגורים מאחור, וזאת בכדי למנוע תזוזה שעשויה להוביל לעומס על מערכת השרירים.
  • סנדלים – סנדלים מאפשרים לאצבעות הרגליים להתאוורר ובכדי שהם יהיו נוחים, יש צורך בתמיכה מלאה לכף הרגל, בבטנה נושמת (וחסרת תפרים), בעקב קטנטן ובאחיזה נכונה של כף הרגל.

לסיכום

ידוע שלעיתים רבים בוחרים נעליים בהתאם לנראות, אך פה חשוב לציין שלרגע אין לשכוח את פרמטר הנוחות, וזאת כי נועלים נעליים חלק מהותי מהיום, משמע נעל שאינה נוחה עלולה להעיר מגוון מיחושים. אי לכך טוב לדעת שבגזרת הנעליים הנוחות עומדות לרשותנו לא מעט גזרות לצד אינספור עיצובים מרשימים, ועל כן החוכמה היא כפולה: לדעת לבחור נכונה נעליים נוחות ולהתמקד בחברה שידועה בעיצוב נעליים שאינן רק מבוססות על מחשבה ארגונומית, אלא גם על עיצובים מרהיבים וייחודיים.

תתחדשו.