דלקת חניכיים: ממה היא נגרמת וכיצד ניתן לטפל בה?

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים נוצרת כתוצאה מהזנחה כמו גם אלמנט גנטי. במידה והדלקת איננה מטופלת, אתם עלולים להגיע למצב של אובדן וריקבון של השיניים. במדריך זה נסביר מהן הסיבות להופעה של הדלקת הזו וכיצד ניתן לטפל – בכדי להימנע מריע רע ואובדן שן.

דלקת חניכיים: הרוצח השקט

ע"פ נתונים של איגוד רופאי השיניים בישראל, 1 מכל 5 ישראלים סובל מדלקת חניכים. מדובר בדלקת נפוצה אשר מתרחשת כתוצאה מהזנחה של חלל הפה, כמו גם גורמים גנטיים אשר משפיעים על היווצרות האבנית. למעשה, דלקת חניכיים נגרמת כתוצאה מחיידקים אשר נמצאים על פני השטח של השיניים. ככל ששכבת החיידקים לא התגבשה, ניתן להסיר אותם באמצעות צחצוח. אולם, במידה ונוצרת "שכבה" של חיידקים נוצרת אבנית על גבי החניכיים. רופאי שיניים מכנים את דלקת חניכיים כ"רוצח שקט", וזאת לאור העובדה כי רבים אינם מטפלים בדלקת וכתוצאה מכך מחמירים את מצב השיניים והחניכיים, עד לכדי מצב של אובדן שן ודלקת חריפה.

דלקת חניכיים

כיצד נדע לזהות דלקת חניכיים?

הסימנים לדלקת חניכיים כוללים בין היתר דימום בעת צחצוח, נפיחות של החניכיים, כאבים וריח רע מהפה. נוסף לכך, תהיה רגישות למזון קר או חם וכן תחושה של כאב אשר מקורה בחשיפה של שורש השן ורגישות החניכיים בעקבות הדלקת. ככל שישנו דימום, חשוב לפנות בהקדם האפשרי לרופא בכדי לבנות תוכנית טיפול ולעצור את הדלקת בזמן, בייחוד אם יש לכם במשפחה גנטיקה לא טובה בכל הקשור לבריאות השיניים. גנטיקה מהווה את אחת הסיבות הנפוצות ביותר להיווצרות של דלקת חניכיים, לצד צחצוח לא נכון, עישון וכן תזונה לקויה.

איך מטפלים בדלקת?

טיפול בדלקת חניכיים מתבצע אצל רופא השיניים, בהתאם להתקדמות הדלקת. במידה ומדובר בדלקת התחלתית, ניתן לבצע אחת לתקופה ניקוי שיניים יסודי אצל השיננית כמו גם להקפיד על צחצוח נכון אשר משלב גם מי פה וכן חוט לניקוי. במידה ומדובר בדלקת חניכיים מתקדמת תיבנה בעבורכם תוכנית טיפול פרטנית אשר מבוססת על שימוש במכשור רפואי מתקדם וכן צילום של החניכיים, לצורך קביעת תוכנית עבודה אשר במסגרתה יתבצע ניקוי שיניים עמוק אשר כולל את הסרת האבנית. צחצוח נכון מהווה את הדרך הטובה ביותר לטיפול בדלקת, כמו גם הימנעות משתייה ממותקת וכן מזון מעובד. תזונה נכונה היא חלק בלתי נפרד מטיפול בדלקת, כחלק מהבנה כי לתזונה שלנו חלק משמעותי בכל הקשור לבריאות ולמצב החניכיים. לכן, יש להגיע למרפאת השיניים לצורך בדיקה. במידה ואכן נמצא כי אתם סובלים מדלקת, יש לבצע ניקוי יסודי אשר כולל מכשור ידני לצורך ניקוי אבנית מתחת לקו החניכיים. לאחר הניקוי הדלקת אמורה להיעלם, ולכן עדיף להגיע למעקב לפחות פעם בשלושה חודשיים בהתאם להמלצה אותה קיבלתם.