תוספי תזונה: המדריך למתחילים

אחד המאפיינים של העידן הנוכחי נוגע להיבט הבריאותי. כיום אנשים הרבה יותר מודעים לבריאות, להשלכות של העידן המודרני המתועש וליכולת שלנו לשמור על הבריאות, ועל כן אם פעם רק קומץ של אנשים וספורטאים היו לוקחים תוספי תזונה, הרי שכיום הרבה יותר אנשים לומדים את התחום ומתחילים להבין אלו תוספים הם מעדיפים, אם עבורם ואם עבור הילדים, ופה נתחיל לעשות מעט סדר, כי בתחום כה עשיר במידע מעין זה בקלות ניתן ללכת לאיבוד.

חשיבות מכרעת

מאין נתחיל? מהנקודה שתוספי מזון בהחלט חשובים ושווים את ההשקעה, ואף במיוחד כיום כאשר התזונה מרוססת, מעובדת ומהונדסת, ובין היתר בעיות עיכול מודרניות ותהליכי בישול פוגמים ביעילות של הערכים התזונתיים ובכך מחסירים שלל ויטמינים חיוניים. מכאן שבאמצעות התוספים ניתן לצרוך ללא כל קושי מגוון נרחב של מינרלים, ויטמינים, חלבונים, אנזימים וכדומה – נדבכים הכרחיים עבור שמירה על תקינות הגוף. מבקשים ללמוד עוד על הנושא? תוכלו למצוא בויטה+ מידע משלים, לצד הפנייה למגוון תוספים איכותיים.

תוספים לספורטאים

ספורטאים רבים משלימים תוספי תזונה, ולו בשל שלל מטרות: להעצים את אופי האימון, לאבד שומן, לעלות את מסת השריר וכדומה. באלו תוספים הרוב משתמשים? ההיצע מאוד גדול – ישנן אבקות חלבון שתומכות בקצב בניית השריר, ישנו קריאטין מונוהידראט שמעלה את מסת הכוח והשריר ואפילו תמצאו טבליות קפאין שמסייעות להעצים אימוני אירובי. בכל מקרה רצוי לבחון כל תוסף באופן פרטני, וזאת כי יש כאלו שמובילים לתופעות לוואי, או שפשוט אינם אפקטיביים.

תוספי תזונה המדריך למתחילים

סופר תוספים

אם רק תבדקו, תמצאו שקיימים לא מעט תוספים שיעילים עבור מגוון נדבכים, ועל כן תמיד טוב שיש כאלו בבית. כך למשל אומגה 3 ידועה כאידאלית עבור שיפור הזיכרון, תומכת במצב רוח ירוד ובמערכות הלב. עוד דוגמה מיוחסת למולטי ויטמין שמונע תחושת עייפות, מסייע בהליך החיטוב, מסייע לעצמות לספוג היטב סידן, מחזק שיער והרשימה עוד ארוכה, ולו בשל שלל הוויטמינים שהמולטי ויטמין מכיל. כמו כן, קיימים שלל תוספים אידאליים עבור אנשים שמצויים בדיאטה, תוספים כגון ויטמין D3, נתרן, אשלגן ומגנזיום.

הפינוקיו של התוספים

כפי שכבר ציינו, לצד שלל תוספים איכותיים גם קיימים כאלו מאכזבים שבעיקר עולים הרבה וארוזים יפה. כך למשל קומץ של מוצרים מעודדי טסטוסטרון מכילים כמות מועטה ומובילים לתופעות לוואי. בנוסף, מגוון מוצרים מבטיחים גוף חטוב אך בפועל רק מספקים הרגשה רגעית של אנרגיה אדירה שתוך כמה דקות דועכת. מכאן שאם גם אתם שוקלים להתחיל לצרוך תוספים, עליכם לעצור ולענות על שלוש שאלות: מהי המטרה, מה עשוי לסייע (תענו על כך לאחר מחקר קצר) ומהו הרזומה של אותו תוסף ספציפי ששוקלים לרכוש. רק באופן שכזה ניתן להפיק את המרב ואט אט ללמוד מה רצוי ואיכותי ואלו תוספים נוספים רצוי להכניס הביתה.