OCD בילדים: כל מה שצריך לדעת

OCD או בשמה המוכר יותר הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה שכיחה שעשויה להתפתח בכל גיל, וגם בגילאים צעירים מאוד. למעשה, הפרעה זו מגיעה לידי ביטוי במחשבות טורדניות, לצד התנהגות חזרתית כמו למשל צורך מוגבר בשליטה לגבי אכילה או צורך מוגבר בניקיון אובססיבי של הידיים ומשטח העבודה, אך גם בדפוסי התנהגות נוספים אשר משפיעים מאוד על איכות החיים. מה חשוב לדעת אודות אבחון של OCD בקרב ילדים וכיצד מטפלים? על כך – בסקירה הבאה.

OCD  בילדים – כל מה שרציתם לדעת

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית בדמות OCD היא הפרעה שכיחה, המגיעה לידי ביטוי במספר מאפיינים: מחשבות לא רצוניות המעוררות חרדה מפני חשש מזיהום, תוקפנות, סימטריה ועוד. בשביל להתמודד עם המחשבות הללו הילד מפתח התנהגויות שנועדו לבטל או להקל לרגע על המחשבות, כאשר ההתנהגויות הללו יכולות להיות סביב מחשבות של זיהום, ניקיון או תפילות החוזרות שוב ושוב בשביל להקל על החרדה. הבעיה נוצרת בעקבות מעגל מוחי שיוצר התמכרות להתנהגויות הללו, ובהתאם לכך רמות החרדה עולות. אם אתם חושדים כי הילד שלכם סובל מההפרעה הזו, רצוי להיכנס כבר לאתר מוסמך כמו למשל פורטל טיפולים ישראל אשר מציג את כל המידע החשוב ביותר בנוגע להפרעה הזו, לצד שאלון שאותו אפשר וצריך למלא, בשביל לקבל אינדיקציה ראשונית האם אכן יש סבירות גבוהה כי מדובר ב OCD.

כדי להבין מדוע קשה לכם כהורים לעזור לילד צריך להבין כי הילד נמצא במצב של חרדה איומה, ומבחינתו המחשבות האובססיביות הן מחשבות שמעוררות חרדה קשה מאוד, ועל כן ה-OCD יוצר תחושה כי במידה והילד לא יבצע את הטקסים, קטסטרופה עתידה להגיע ועל כן הוא מוכן להיאבק על חייו בשביל לקיים את הטקסים. דינמיקה משפחתית על רקע של OCD הופכת למסובכת מאוד, ועל כן הסמכות ההורית נפגעת. על כן, פנייה לטיפול רגשי היא בעלת השפעה חיובית מאוד גם על הדרך לסייע לילד אבל גם לקבל כלים בעבורכם כהורים, לטובת התמודדות עם ההפרעה הזו.

 

 

כיצד מתבצע האבחון?

מאחר ויש טווח רחב של סימפטומטיים הקשורים בהפרעה זו, פנייה לגורם מקצועי כמו  למשל פסיכולוג ילדים היא חיונית לטובת ביצוע של בדיקה קלינית אשר נועדה לבחון האם אכן מדובר בהפרעה הזו. המטרה של האבחון היא גם לבחון האם אכן מדובר בהפרעה הזו, אבל גם מתוך מטרה ליצור מעטפת טיפול מתקדמת אשר נועדה להוביל בסופו של דבר לשליטה מחודשת של המחשבות והתחושות, בייחוד על רקע של תסמינים הכוללים פחד מפני עשיית טעות שעשויה לגרום  לנזק לעצמו או לאחרים או מפחד מפני אובדן שליטה ועשיית פעולות לא רצוניות, לא רק בנושא של אוכל אלא בתחומים נוספים בחיים. לאחר קבלת האבחון תוכלו גם אתם כהורים לקבל סיוע במסגרת של הדרכת הורים, כל זאת מתוך הבנה כי בניית תוכנית טיפול היא בעלת השפעה חיובית מאוד

טיפול ב OCD אצל ילדים

מאחר ו OCD היא בעיה שמטרידה מאוד את הילד ואת המשפחה, אפשר לסייע באופן משמעותי באמצעות טיפול קליני נכון ומדויק. לרוע המזל, משפחות מתקשות למצוא טיפול מתאים בעבור הילד, בעקבות חוסר במידע נכון. טיפול יעיל ובעל שיעור הצלחה גבוה מאוד הוא טיפול CBT שנמצא בשורה של מחקרים כבעל יכולת לסייע לילדים אבל גם לבני המשפחה להתמודד עם התופעה. מדובר בטיפול קצר מועד שנועד להפסיק את הטקסים וההתנהגויות הלא רצוניות הנלוות להפרעה הזו, כל זאת בליווי אישי מצד מטפל אשר מלווה אתכם כמשפחה לכל אורך הדרך, עד לקבלת התוצאות הרצויות.

לסיכום

OCD היא הפרעה המשפיעה באופן משמעותי על איכות החיים של ילדים, אבל גם בני המשפחה. באמצעות קבלת מידע מהימן כמו גם קבלת סיוע מצד מטפל מקצועי ובעת הצורך גם קבלת טיפול תרופתי, ניתן יהיה להוביל ליצירה של איזון וקבלת שליטה מחודשת על המחשבות וההתנהגויות, כחלק מהתמודדות עם ההפרעה הזו.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.