10 טיפים לישיבה נכונה ובריאה מול המחשב

רובנו יושבים זמן רב מול המחשב, בין אם אנחנו אנשי תוכנה או אנשי תוכן, לבין אם חקלאים או מוכרים בחנות. ישיבה נכונה מול מחשב דרושה כדי לשמור על גוף בריא ולצמצם כאבי צוואר ושכמות, כאבי גב וכולי. אז כיצד יושבים נכון? הנה 10 טיפים בריאים:

בחירת שולחן מותאם אישית

האופן שבו מעוצב שולחן הכתיבה משפיע מאד על הדרך בה תשבו מול המחשב. כשאתם בוחרים שולחן וודאו כי הגובה שלו תואם את גובה המרפקים כשידיכן פונות מטה. וודאו כי הכיסא נכנס בקלות מתחת לשולחן. בדקו שיש מקום לרגליים תחת השולחן. כיום יש מגוון אופציות לרכישת שולחן טוב וכדאי להתבונן בקטלוג ריהוט שמאפשר לבחור מבין סוגים שונים של שולחנות כתיבה. כך תוכלו להתאים את המוצר המתאים ביותר בעבורכם.

כיוון נכון של הכיסא מול המחשב

כשאתם בוחרים כיסא יש לשבת עליו בחנות ולבחור כיסא נוח במיוחד. בחרו כיסא שיש לו 5 רגליים וגלגלים לתנועה נוחה. במידה ויש שטיח בחדר העבודה בחרו כיסא עם משטח פלסטי. וודאו כי הריפוד מונע זיעה ואינו מחליק. בחרו כיסא מתכוונן שאפשר לסדר את גובהו ואת גובה המשענת שלו, כשגובה הכיסא אמור להיות בגובה הברכיים. כשאתם מכוונים את המשענת נסו להגיע לזווית של 105 מעלות, זווית אידילית עבור מי שיושב שעות רבות מול המחשב.

ישיבה נכונה

כשאתם מכווננים את הישיבה שימו לב שאתם תומכים בגב על ידי השענות על המשענת של הכיסא שעליה להתאים בדיוק לקימור הגב. וודאו כי הרגליים שלכם מגיעות לרצפה. במידה ולא, השתמשו בהגבהה כמו בספר עבה או הדום. וודאו כי הברכיים מונחות בזמן הישיבה מתחת לגובה הירכיים. כך תוכלו לעבור יום עבודה בצורה בריאה, ומבלי לפתח בעיות רפואיות כתוצאה מישיבה לא נכונה.

מיקום המקלדת

כשאנו משתמשים במקלדת עליה להיות ישרה ולאפשר לידיים להקליד כשהן ישרות. כך הכתפיים יהיו משוחררות. אם יש לכם דלקות בפרקי כף היד השתמשו במשטח תמיכה שיספק תנוחה טבעית.

מיקום העכבר

בחרו עכבר איכותי ועמיד מפני נפילות. בחרו עכבר אלחוטי לתזוזה נוחה יותר. כשאתם משתמשים בעכבר ישרו את היד כדי לא לאמץ את המרפקים.

כיוון צג המחשב

כשאתם מכוונים את צג המחשב בדקו שהוא נמצא בקו ישר מול המקלדת במיקום של 70 ס"מ ממכם, כך שהוא יהיה בגובה העיניים.

10 טיפים לישיבה נכונה ובריאה מול המחשב-

כריות לתמיכה בגב

אם אתם מרגישים כאבי גב בזמן ישיבה נסו לבחור כריות תמיכה לגב. בחנויות המשווקות מוצרים אורתופדיים אפשר למצוא כריות מותאמות לגב תחתון, כריות הגבהה לישבן ושאר מוצרים שיקלו על הישיבה.

הזיזו את הצוואר מידי כמה דקות

חשוב להזיז את הצוואר כל מספר דקות. הזיזו בזהירות את הצוואר מכתף לכתף כחמש פעמים והצמידו מידי פעם את הסנטר לצוואר. הטו אוזניים לכתף מידי פעם.

קומו כל שעה ומתחו את הגוף

משרד הבריאות הנחה אנשים שיושבים זמן רב מול מחשב לקום בכל שעה עגולה כדי לשחרר את הגוף. קומו כל שעה מהכיסא, התהלכו בחדר, מתחו את הגוף, שתו מים ושאפו אוויר.

מיקום

מקמו את פינת העבודה מול חלון שנכנס ממנו אוויר לתחושה נעימה יותר. באמצעות תשומת לב לדרך בה אתם יושבים, העבודה מול המחשב תהיה נוחה וקלה יותר.