אבקת חלבון: המדריך שיעשה לכם סדר

חלבון הוא אחד הרכיבים החשובים והחיוניים ביותר לגוף האדם, ועל אף שנהוג לחשוב שמדובר בדבר מה לו צריכים לדאוג רק ספורטאים וכאלו המקפידים על כושר גופני על בסיס קבוע, מדובר בעצם ברכיב שחשוב לכל אדם ושיש לצרוך בכמות מספקת תמיד. מתוך כל הפכו בשנים האחרונות אבקות החלבון לאחד המצרכים הפופולריים ביותר ונראה כי יותר ויותר אנשים מעוניינים לצרוך אותן ולהנות מהיתרונות הרבים שלהן. עם זאת נראה כי עדיין יש הרבה מאד דיס-אינפורמציה ובלבול לגבי המוצר הזה ולכן אנו רוצים לעשות סדר בדברים. מהן בעצם אבקות החלבון, אילו סוגים של אבקות חלבון קיימים ואיך לבחור את אבקת החלבון שהכי מתאימה לנו? כל הפרטים שחשוב לדעת ממש כאן.

מהו החלבון ולמה צריך אותו?

ראשית חשוב לדעת כי חלבון הוא שם כללי לרכיב, אך יש מאות סוגים שונים ותת סוגים שונים של חלבון ולכל אחד יש מן הסתם תפקיד אחר. לכן אגב, אבקות חלבון מחולקות לפי קטגוריות וממש בהמשך נדבר עליהן בקצרה.

החלבון הוא בעצם רכיב שאחראי לבנייה של חלקים שונים בגוף. יש חלבונים שאחראים לצמיחת השיער והציפורניים, אחרים אחראים על חיזוק המערכת החיסונית, והחלבונים שניתן למצוא באבקות השונות הם חלבונים שהם למעשה אבני הבניין של השרירים בגוף. מצב של חוסר חלבון בגוף יבוא לידי ביטוי בהתאם לסוג החלבון (שיער דליל וציפורניים חלשות למשל) או בקושי לבנות מסת שריר בעת אימונים כאשר מדובר על החלבון לשרירים. עודף חלבון הוא מצב שקשה מאד להגיע אליו וברגע שיש חלבון עודף בגוף הוא יומר לרכיבים אחרים כמו שומן.

מהן אבקות החלבון?

אבקות החלבון למעשה נותנות מענה מצוין כאשר קשה להשיג את סוג החלבון הספציפי שצריכים ואת הכמות הנדרשת דרך האוכל, מצב שהוא בהחלט נפוץ אצל רבים. בדיוק בגלל זה אפשר לראות אנשים שאינם ספורטאים שנעזרים באבקות לאחר בדיקה בה הבינו כי קיים חוסר, ואצל ספורטאים זה בהחלט פתרון מצוין, מפני שבמהלך האימון הגוף מתרוקן מחלבונים וקשה להחזיר את הכמות הנדרשת דרך המזון.

בחלוקה גסה ביותר (מפני שישנם עשרות סוגים שונים של אבקות), אלו הם הסוגים המרכזיים:

אבקות חלבון מן החי

אבקות חלבון מן החי כוללות חלבון מבשר וכן חלבון ממי גבינה.

אבקות חלבון טבעוניות

עשויות מרכיבים טבעיים בלבד ובעיקר מדגנים וקטניות כמו אפונה ועדשים.

תשלובות חלבון

למעשה אבקות חלבון הכוללות כמה וכמה סוגים של חלבון. לרוב מדובר במוצרים אופטימליים שמתאימים במגוון מצבים.

אבקת חלבון: המדריך שיעשה לכם סדר

איך לבחור את אבקת החלבון?

ובכן, ראשית חשוב להבין מה המטרה לשמה אתם מעוניינים באבקת חלבון. האם לאחר בדיקה אצל הרופא גיליתם שחסר לכם חלבון מסוים, צריך למצוא אבקת חלבון המכילה באופן בלעדי או בעיקר את אותו החלבון. אם אתם צריכים אבקת חלבון בשביל האימונים, חשוב להגדיר את מטרת האימון – האם אתם מעוניינים להגדיל את מסת השריר? האם אתם מעוניינים לרדת במשקל? האם אתם רוצים לשמר מצב קיים ופשוט צריכים להחזיר לגוף את החלבון שאבד? מכאן תוכלו לבחור אבקה שמתאימה.

אנו ממליצים למצוא מידע שיעזור לכם באתר טבע בריא – שם תוכלו ללמוד עוד על אבקות החלבון ולמצוא את האבקות שהכי מתאימות לכם דרך החלוקה הנוחה לקטגוריות השונות

אם אתם לא בטוחים, מומלץ להתייעץ קודם עם תזונאי או עם מדריך הכושר שלכם. בהצלחה, זכרו שהחלבון הוא רכיב חיוני לגופינו ולכן אל תתפשרו על חלבון שאינו מתאים לכם!