איך לבחור מרכז גמילה

מי שבעל ניסיון, יודע שהשלב שבו מחפשים מכון גמילה הנו השלב השני בתהליך, וזאת כי השלב הראשון הוא להגיע לידי החלטה שאכן נכנסים (או שמכניסים) למרכז, כאשר מדובר בשלב מאוד קשה, ולו מבחינה נפשית. אי לכך לאחר שמושגת ההסכמה לקחת צעד קדימה את הליך הגמילה, חובה לקבל החלטה מושכלת – חובה להבטיח שהמרכז הנבחר יקדם את האדם המכור עד כמה שניתן, וזאת כי לא בטוח שתהיה הזדמנות שנייה. כיצד אם כן עושים זאת? מגדירים יעדים אישיים ובוחנים אלו אופציות קיימות ומהן מציעות.

מקצועיות

עם כל הכבוד לעיצוב של המקום, יותר חשוב התוכן, השיטה וכמובן האנשים שמובילים את התהליך. אי לכך אין להתבייש, אלא רצוי לבקש לראות תעודות ולבחון באופן פרטני מהי ההסמכה של כל דמות טיפולית. בשלב זה ראוי למצוא תעודות שמעידות על נושאי תפקיד מגוונים, קרי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים. פה נחדד שגם יש מקום לאנשים ללא הכשרה, אך שהם בעלי לב גדול ויכולת הכלה, אך יש לזכור שהתמכרות היא בעיה שבין היתר משלבת נדבכים נפשיים ופיזיולוגיים, ועל כן לצד לב ענק גם חשוב ידע מקצועי. עוד נחדד שאין זה מספיק לקבל הוכחות שמדובר במרכז שמעסיק אנשי מקצוע, אלא רצוי לוודא שאותם אנשי מקצוע עברו הכשרה נקודתית בתחום ההתמכרות.

תכנים וסדר יום

לצד ההיבט הטיפולי, גם יש להכיר בעובדה שאותם מכורים מצויים במרכז במשך תקופה ארוכה, ועל כן חשוב לבחון אלו תכנים נוספים מועברים ומהו סדר היום. כיצד? לא הולכים סחור סחור, אלא שואלים מה עושים בבוקר, בצהריים, לפני השינה וכדומה. בנוסף, בוחנים כמה שעות מוקדשות לטיפול פרטני וכמה שעות מוקדשות לטיפול קבוצתי, לפי איזו שיטה פועלים, אלו טכניקות משלבים (וכיצד), האם מותרת גישה לאמצעים דיגיטליים (ואם כן אלו אמצעי השגחה מיושמים), האם ישנן פעילויות העשרה ואף יש לבחון מהי הרמה המקצועית שמאחורי כל גישה. כך למשל אם משולבת פעילות בגינת ירק טיפולית, יש לוודא שהמדריך בקיא הן בנושא והן בעבודה מול מכורים.

מקצועיות במכון גמילה

דוחקים לפינה

על מנת למצוא את המכון הטוב ביותר, יש להעלות שאלות קשות – לבחון מצבים קיצוניים. כך למשל בעת פגישה יש להציף שאלות נוקבות, קרי כיצד מטפלים במכורים שעוברים על הכללים, כמה מכורים חוזרים לטיפול חוזר, כיצד פועלים מול מכורים מכונסים, כיצד פועלים אם מזהים נטיות אובדניות, כיצד פותרים סכסוכים פנימיים וכדומה. בהתאם לאופי התשובות ניתן ללמוד רבות אודות התפישה הכללית, ובנוסף חשוב לדעת שגם במרכזי הגמילה המוצלחים ביותר יש סיפורים פחות מוצלחים, ומכון גמילה שיודה בכך צריך לקבל נקודות על אמינות.

רזומה ואמינות

מרכז גמילה איכותי יחזיק ברזומה חיובי. מכאן שאם רק תיכנסו לפורומים של בני משפחה למכורים ותעלו את בית הגמילה שעומד על הפרק, סביר ביותר שתגלו מה חושבים עליו, אם כי חשוב לקחת בחשבון שיש אנשים שיעידו דברים טובים רק כי בן המשפחה שלהם היה חזק וחזר למוטב ובו זמנית יש אנשים שיעידו דברים שליליים רק כי חוו מקרה הפוך. מכאן שחשוב לדעת לסנן תגובות ולשאול את השאלות הנכונות. בנוסף, אם ניתן לאתר מכורים לשעבר ששהו באותו מכון גמילה ולשאול אותם לדעתם, הרי שמדובר במקור מידע חשוב.

עלות

לבסוף שמרנו את קריטריון המחיר ויש לכך סיבה טובה. מהי? במקרה זה לעלות יש פחות משמעות, וזאת כי כל עוד מכון הגמילה יעמוד ביעד ויחזיר את החיים הרצויים בחזרה, הרי שלא ניתן לכמת את ההישג בכסף. מנגד, אם נבחר ביעד זול וכעבור תקופה נגלה שיש צורך לעבור את ההליך מחדש, הרי שמהר מאוד נפנים שהיה שווה לשלם פעם אחת מחיר מלא ולקבל תמורה מלאה. שיהיה בהצלחה!