טיפול בהליקובקטר

חיידק זה בעל שם שלא ניתן להיגוי הואשם בלא מעט סיבוכים שנוגעים למערכת העיכול, כולל כאב בטן תמים וכלה בסרטן הקיבה, ועל כן טרם נבין במה בדיוק מדובר ואם האשמות אכן נכונות, נגיע לשורה התחתונה: אכן אפשרי לטפל בבעיה ולא רק באמצעות כלים קונבנציונאליים, קרי אנטיביוטיקה.

פעילות חיידק הליקובקטר

חיידק זה התגלה עוד בשנות ה80 של המאה ה20 , ולאחר שהשלימו עם המחשבה שקיים חיידק שיכול לשרוד את חומצת הקיבה, החלו לייחס לו כל בעיה שנוגעת לאזור, אך כפי שכיום אנו יודעים האשמות אלו היו מופרזות. אם נערוך היכרות ראשונית עם החיידק, נמצא שהוא נצמד לתאי האפיתאל שמצויים בקיבה וכתגובה הגוף מייצר סביבה דלקתית שמחלישה את מערכת החיסון, עובדה שבקלות עשויה להוביל לפצע בקיבה (כיב).

חשיבות הכחדת החיידק

ייתכן שרק לאחרונה נתקלתם בשם המדעי "הליקובקטר", אך בפועל מדובר בחיידק מאוד שכיח – מצוי אצל יותר ממחצית האנשים שמעל לגיל 65. אי לכך אצל רוב האנשים שסובלים מכיב בתריסריון (תחילתו של המעי הדק) מצוי החיידק ואצל 60% מסך האנשים שסובלים מכיב פשוט בקיבה החיידק גם כן יימצא. חשוב להבין שחיידק הליקובקטר אינו רק גורם לבעיה אלא גם מחריף אותה, ועל כן הכחדתו לא רק מובילה להבראה מלאה, אלא גם מונעת תחלואה חוזרת.

סכנה ושמה סרטן

לא שכיב בקיבה זה נעים, אך כאשר אותו חיידק עשוי להוביל לסרטן בקיבה, הרי שמדובר באיום של ממש, ועל כן מרגיע לדעת שברגע שהליקובקטר מוכחד משיגים ריפוי מלא. עם זאת, אם נצא להגנתו של החיידק, נציין שהוא אינו הגורם היחידי לסרטן הקיבה, אלא הוא רק מהווה "גורם מסייע" למגוון נתונים סביבתיים וגנטיים.

בדיקת נוכחות

כיצד ניתן לדעת האם החיידק אכן מצוי? ובכן ישנה שיטה פשוטה ביותר ולא פולשנית – תבחין נשיפה. כל שצריך לעשות זה לנשוף ובהתאם לכמות של דו תחמוצת הפחמן שנמצאת אפשרי לוודא, וזאת כי הנוכחות של החיידק מובילה לייצור תחמוצת פחמן. כמו כן, ניתן לעבור בדיקת צואה, בדיקת דם (היא אינה חד משמעית) ואף ישנה בדיקה יותר פולשנית שבה מחדירים מצלמה דרך הפה ישירות לקיבה.

שלב הטיפול

בהנחה והחיידק אכן זוהה, ראוי להתחיל בטיפול, ופה טוב לדעת שלצד תרופות קונבנציונליות גם קיימות תרופות טבעיות. מכאן שאין הכרח לשלב מגוון תרופות אנטיביוטיות (כפי שנהוג ברפואה הקונבנציונאלית), אלא ניתן להחלים בתמיכת השיטות הטבעיות. מדוע ההליך הטבעי יותר אידאלי? יש לכך כמה סיבות:

יתרון הטיפול הטבעי

ראשית נציין ששיטת הטיפול המערבית משתמשת ב3 תרופות מסוג אנטיביוטי לצד תכשיר נוגד חומצה, כאשר הטיפול נע בין עשרה ימים לשבועיים. פה נחדד שלצד העובדה שהאנטיביוטיקה לא פעם מסייעת, היא גם לא פעם מהווה סכנה בריאותית, ולו כי הנתונים מראים שמגוון חיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה וברגע שחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה מגיעים לגוף האדם חווים סיטואציה מאוד מסוכנת.

לצד הסכנה שכרוכה בעמידות לאנטיביוטיקה, גם יש להכיר בעובדה שחלק מהאנשים שנוטלים אנטיביוטיקה עשויים לפתח תופעות אלרגיות לצד תופעות לוואי (חמורות יותר וחמורות פחות). מכאן שניתן לסבול מקלקול קיבה ומזיהום בנרתיק, ואף ניתן לסבול מתפקוד לקוי של הכבד, של הכליות ושל מגוון איברים נוספים. אם בכך לא די, הרי שחלק מהאנשים שנוטלים אנטיביוטיקה עשויים לפתח דלקת של המעי הגס, לסבול מתופעות אלרגיות שיכולות להגיע לקשיי נשימה מזעריים, לסבול מלחץ דם נמוך ואף לחוות התנפחות מסוכנת של הגרון.

אודות הטיפול הטבעי

לצד הנאמר, טוב לדעת שישנה חלופה ושניתן לטפל במוקד הבעיה גם ללא שימוש באנטיביוטיקה ואף באופן יסודי. באופן שכזה לא לוקחים חלק בפיתוח חיידקים שעמידים בפני אנטיביוטיקה ובאופן כללי פחות מסכנים את הגוף. מהי אם כן החלופה? הרפואה הטבעית!

שורת טיפולים טבעיים ויעילים:

ראשית נסביר שהרפואה הטבעית מתחילה כל הליך טיפולי בבדיקה מקיפה. בהתאם לממצאים ניתן לבחור בכמה אפיקים, כאשר מטרת העל היא להפחית את רמת החומציות שמצויה בקיבה ובו זמנית להכחיד את החיידק, כך שהתוצאה תהיה יעילה ואפקטיבית לאורך זמן. עוד חשוב להבין ששיטות הריפוי משתנות בין מטופל למטופל – בהתאם לתסמינים בריאותיים.

*מראש נציין שלרוב מדובר בטיפול משולב, למשל הקפדה על תזונה מתאימה לצד צריכה של צמחי מרפא. להלן סקירה של שיטות הריפוי הטבעיות:

הרפואה הסינית – הרפואה הסינית דוגלת בשיטה ההוליסטית ועל כן היא מתחילה מבחינה מקיפה של הסימפטומים ובתשאול המטופל. במקרה זה מיושם דגש על מצב הלחות והחום שנמדדים במערכת העיכול והקיבה. התשאול מתייחס לשמונה סינדרומים שונים, כאשר כל אחד מצביע על מוקד בעיה מעט שונה. כך למשל זיהוי של דיסהרמוניה ביו הטחול לכבד מצביע על קושי נפשי (תסכול, סטרס וכדומה). מכאן שהרפואה הסינית מעניקה טיפול מותאם צורך אישי והיא בעיקר נעזרת בדיקור סיני ובשילוב של פורמולות צמחים.

דיקור סיני – הדיקור הנו נדבך טיפולי של הרפואה הסינית. הדיקור מגרה נקודות מפתח בגוף ובכך מחזק את מערכת העיכול והחיסון.

לייזר רך – בדומה לשיטת הדיקור, בשיטה זו נעזרים בלייזר רך שמונע כל תחושת כאב. הטיפול הנקודתי מתייחס לנקודות ההשתקפות של מערכת העצבים, העיכול והחיסון. עם זאת, שיטה זו בעיקר אידאלית עבור שיקום מערכת העיכול וחיזוק מערכת החיסון – לאחר שהחיידק כבר נחלש.

מנורת קסם – מדובר במנורה ייחודית בה פלטת החימום מכילה כ33 חומרים אורגניים. בעת הפעלת המנורה מופקים גלים אלקטרומגנטיים שמייצרים חום גבוה (200 מעלות צלזיוס). בעת חימום אזור הבטן אורכי הגל משפיעים על מערכות הגוף ומרפאים את מערכת העיכול. כיצד? הגלים מחזקים את מערכת החיסון וזו מסייעת להילחם בחיידקי הליקובקטר.

טיפול הומיאופתי – תחום ההומיאופתיה קושר בין הנפש לגוף ועל כן התכשיר ההומיאופתי אישי ומשתנה בין מטופל למטופל. התכשיר עצמו מדמה את הגורם הנפשי שהוביל לבעיה, כך שבאמצעות חשיפה יומיומית הגוף מוצא דרכים להתמודד עם מוקד הבעיה. 

תזונה מותאמת צורך טיפול יעיל בהליקובטר דורש איזון של רמת החומציות בקיבה ובמקביל חיזוק של מערכת החיסון והעיכול. כמו כן, רצוי להקפיד על ארוחות קטנות כל שעתיים שלוש, ללעוס היטב את האוכל, להימנע מארוחות כבדות, להימנע משכיבה בתום הארוחה ורצוי להפריד בין חלבונים לפחמימות, וזאת בכדי להקל על תהליך העיכול.

ההנחיה היא לשמור על אורח חיים בריא ולצרוך כמה שיותר פירות וירקות טריים (בעלי דרגת חמיצות נמוכה), וזאת לצד סיבים תזונתיים ודגנים מלאים. בנוסף, אין זה מומלץ לאכול מזון שמן, מטוגן, או חריף ויש להימנע ממוצרים שמכילים חומרים משמרים. כמו כן, בתקופה זו רצוי להימנע מצריכה של מוצרי חלב (מכבידים על המערכת), מצריכה של קמח, ממזון עתיר חלבונים מהצומח (מרק עתיר חלבונים צמחיים כן מומלץ), מקפאין וממשקאות מוגזים ואלכוהוליים.

להלן שורת מזונות מומלצים:

 • ריבוי של מזונות בסיסיים – צריכה של מזונות בסיסיים מסייעת להשיב לקיבה רמת חומציות תקינה. מזונות בסיסיים קרי שקדים, אגוזים, קטניות, בננות, עלי מאכל וירקות ירוקים וכתומים.
 • נבטי ברוקולי – נבטי ברוקולי מכילים רכיב (סולפורפין) שאינו מאפשר למתווכים דלקתיים להשתחרר בקיבה.
 • מיץ כרוב – הכרוב עשיר בחומצה אמינית שמסייעת לרפא ולשקם את רקמות הקיבה. נהוג לשתות את מיץ הכרוב במשך 10 ימים – 4 כוסות מדי יום.
 • שום – השום ידוע כאנטי דלקתי, ועל כן מומלצת לעיסה של שני שיני שום טרי מדי יום, אך ראשית מומלץ להיוועץ עם בעל מקצוע, כיוון שהחומר הפעיל מאוד חזק.
 • מזונות שמכילים אבץ – האבץ מסייע למערכת החיסון ותורם להליך החלמת הרקמות.
 • מזונות עשירים באומגה 3 – אומגה 3 ידועה כאנטי דלקתית ועל כן ביכולתה לשקם את ריריות הקיבה. היא מצויה בשלל מזונות, קרי סלמון וזרעי פשתן.
 • מזונות עשירים בוויטמין B – ויטמין B מגן על הרקמות הריריות של מערכת העיכול ותומך בתפקוד המערכת החיסונית והעצבית.
 • רימון – מקליפת הרימון ניתן לרקוח חליטה שמדכאת את מושבות חיידקי הליקובקטר שמצויים בקיבה ואף רק אכילה של גרעיני רימון עשויה לסייע.
 • קינמון – החומר הפעיל בקינמון מכונה סינאמאלדהיד והוא נוגד חמצון. בנוסף, הקינמון מונע מחיידק הליקובקטר להתפתח בקיבה והוא ידוע במאפיינים אנטי דלקתיים שבין היתר תומכים במערכת החיסון.
 • טימין – הצמח פוגם בהתפתחות החיידק.
 • זרעי אשכוליות – תמצית של זרעי אשכוליות מאוד יעילה עבור טיפול במגוון חיידקים וזיהומים, ואף התמצית ספציפית יעילה עבור טיפול בחיידק הליקובקטר ובשיקום ריריות הקיבה.
 • כורכום – משורש הכורכום מפיקים כורכומין – חומר נוגד חמצון ודלקות שצריכתו גם מפריעה לחיידק להתרבות וגם משקמת את ריריות הקיבה.
 • אורגנו – תבלין אנטי דלקתי שנמצא מאוד יעיל בטיפול בכיבי קיבה.
 • תה ירוק – תה ירוק הורג את החיידקים וממזער את הדלקת.
 • שמן זית – שמן זית איכותי עמיד בפני חומצתיות הקיבה והוא בעל יכולות אנטיבקטריאליות מדהימות כנגד שמונה מזני הליקובקטר שנמצאו כעמידים בפני אנטיביוטיקה.

 

הקפדה על מצב נפשי מאוזן נכון שאין זה פשוט לשלוט על מצבי הרוח שלנו, אך יחד עם זאת יש לשאוף לאורח חיים כמה שיותר שליו, ואם זקוקים לסיוע, היעזרו במדיטציה, בדמיון מודרך, בפעילות גופנית, האזינו למוזיקה מרגיעה וכדומה.

שימוש בצמחים מרפאים עולם הטבע מציע אינספור תרופות טבעיות, כאלו שרק צריך לרקוח נכונה, ופה חוכמה עתיקה שעוברת מדור לדור מלמדת אלו צמחים יעילים עבור כל צורך, כאשר בין היתר ידוע שקיימים לא מעט צמחי מרפא שיעילים עבור הכחדת חיידק הליקובקטר, ולו כי הם נוגדי חמצון ותומכי חיסון. צמחים אלו ניתן ליטול ככמוסות (תמציות יבשות) או כ"טינקטורות" (תמציות אלכוהוליות). מהו ההבדל? לעיתים תמציות אלכוהוליות מובילות לצרבת ולכיב פפטי, ועל כן המטופל יופנה לאופציה השנייה.

להלן שורת צמחי מרפא יעילים:

 • פלודנדרון סיני – צמח זה מטפל בזיהומים, נחשב כאנטי דלקתי ואנטי פטרייתי. אידאלי עבור טיפול בחיידק הליקובקטר.
 • טבבויה – קליפתו של עץ הטבבויה אידאלית לטיפול בזיהומים במערכת העיכול. בין היתר הקליפה ידועה כאנטי דלקתית, אנטי בקטריאלית, אנטי ויראלית ואנטי פטרייתית. בנוסף, קליפת הטבבויה מעכבת גידולים סרטניים ומחזקת את מערכת החיסון.
 • קורנית מקורקפת – עלי הקןרנית המקורקפת מכילים שלל חומרים נדיפים שבין היתר מכילים את שני החומרים הבאים: קרבקול ותימול – שני חומרים מחטאים שנחשבים מאוד יעילים עבור טיפול בחיידקים וויראליים ובמצבים זיהומיים.
 • אלת המסטיק – בחודשי הקיץ גזע העץ מגיר שרף שמחולל נפלאות. השרף של אלת המסטיק אידאלי עבור חיטוי, וזאת כי הוא פוגע במבנה החלבוני של החיידקים. בנוסף, השרף מסייע לכיבים להחלים ואף מונע מראש את היווצרותם.
 • קינמון – השמן של הקינמון ידוע בפעילות אנטי מיקרוביאלית, פעילות שמזרזת החלמה מקומית, ולו בשל דלקת מקומית או כיב. כיצד? באמצעות ספיחה של הפרשות דלקתיות ובזכות הפעילות הממזערת של הטאנינים.
 • אלוורה – צמח האלוורה מכיל ג'ל ייחודי שעשוי מחומצות אמינו, מחומצות שומן, משלל ויטמינים וממגוון מינרלים. כמו כן, הג'ל של האלוורה מכיל חומרים פוליסכרידים שמסייעים לאזן חומציות יתר במערכת העיכול. מכאן כאשר החומר עובר במעי הוא יוצר רצף של תגובות שרשרת שבין היתר ממריצות (או מאזנות) את מערכת החיסון.
 • קופטיס – מדובר בצמח מריר שמשפר פירוק וספיגה הן של מזון והפרשות והן של מלחי מרה שעוברים מהכבד אל מערכת העיכול. עוד מאותה משפחה נמצא את הברברית המצויה ואת חותם הזהב.

שלב ההחלמה

לאחר שמצליחים להתגבר על הליקובקטר מגיע הרגע שבו נדרשים לחזק את הגוף ופה פרוביוטיקה נכנסת לתמונה. יש חיידקים פרוביוטיים ספציפיים שמשפרים את תפקוד מערכת החיסון והעיכול ובו זמנית נמצאים כמאוד יעילים כנגד מזהמים בקטריאליים.

שורת סיכום

לאור הדברים, חיידק הליקובקטר נפוץ אצל פלח גדול מהאוכלוסייה, אך במקביל הרפואה הטבעית מציעה שלל דרכי טיפול יעילות. הטיפול באמצעות שיטות טבעיות הינו פשוט, בטוח וחסר תופעות לוואי או סכנות נלוות. בנוסף, מגוון טיפולים טבעיים מחזקים את מערכת החיסון, מונעים טראומה לגוף, מחזקים את מערכת העיכול, מונעים הידבקויות חוזרות ואינם פוגעים בשאר מערכות הגוף. כמו כן, חשוב לחדד שבכול מקרה יש למצוא את דרך הטיפול המתאימה ביותר ולוודא שהיא אכן מובילה לריפוי מלא.

רק בריאות!