מה מותר לאכול כשיש סוכרת – ומה לא?

מה לאכול בזמן סוכרת

יותר מ40 אחוז מהאוכלוסייה העולמית מפתחים במהלך חייהם סוכרת, כאשר מדובר על מחלה אשר פוגעת במערכות החיוניות של הגוף. סוכרת נגרמת בדרך כלל בשל תורשה אבל גם בשל השמנת יתר וניהול אורח חיים שאינו בריא. מדובר במחלה שנחלקת לשני סוגים עיקריים: סוכרת מסוג 1 קורית כאשר הלבלב אינו מייצר אינסולין – מה שגורם לפגיעה בלבלב. סוכרת כזאת מתבטאת בעליה ברמות הסוכר בדם בשל אי יכולת הגוף להפנות את האינסולין לתאי הגוף. ישנה סוכרת מסוג 2 שהיא גם הנפוצה ביותר שבה הלבלב מייצר כמויות עודפות של אינסולין מה שגורם להיפר אינסולינמיה, בזמן שסוכרת כזאת נגרמת עקב השמנת יתר ואכילה לא נכונה ומובילה לאיסור של צריכת מאכלים מסוימים.

שינוי הרגלי אכילה והרגלי חיים, כמו למשל בחירה בחיים בריאים יותר על ידי תרגול כושר גופני, אכילה נכונה, תרגול מדיטציה וכולי, יכולה לשפר את המצב הגופני של מי שחולה במחלה. לכן חשוב לדעת מה מותר לאכול כשיש סוכרת ומה לא.

לפני הכול – מודדים את כמות הסוכר

סוכרתיים הם אנשים שחייבים להיות עם היד על הדופק בכל הנוגע לרמות הסוכר בגופם. כך הם ידעו כיצד לפעול במידה ויש סימפטומים כמו סחרחורות, עלפון, יובש בפה ודלקות. בין היתר הם יוכלו לנהל את יומם על פי התוצאות. לכן חשוב לבחור אביזרים שמסייעים במדידה. חנויות לציוד רפואי מספקות מדי סוכר עם תצוגה גדולה לקריאה ברורה וקבלת תוצאות מהירות ומדויקות. בחרו מד סוכר שעומד בכל התקנות הדרושות שאפשר לקחת באמצעותו טיפת דם זיערה עם מינימום כאב וקבלת תוצאות אמינות.

אז מה כדאי לאכול?

פחמימות מורכבות

יש כמה מאכלים שמתאימים לסוכרתיים כמו למשל פחמימות מורכבות שיש להם מדד גלקימי נמוך. המטרה: להוריד את כמות הסוכרים בגוף על ידי אכילת פחמימות כמו פסטות מקמח מלא, אורז מלא, בטטות, לחמים מחיטה מלאה וכולי.

ירקות ופירות

בחרו ירקות שמכילים פיטוכימיכליים שיכולים למנוע מחלות. סוכרתיים יכולים לאכול ירקות מכול הסוגים בעיקר ירוקים שיש בהם מרכיבים וויטמינים שמגנים על המערכת החיסונית כמו ברוקולי, כרוב, מלפפונים וכולי. בחרו פירות שאינו מכילים כמות סוכר גבוהה כמו למשל תפוח גרנד סמית ירוק שנחשב קצת חמצמץ ופחות מתוק. כדאי לא לאכול יותר משני פירות ביום.

קינמון

תבלין כמו קינמון מומלץ לחולי סוכרת מעולה משום שהוא מוריד את כמויות הסוכר בדם. קינמון הוא תבלין שמוריד חום ועוזר למנוע כאבי ראש ואפשר להשתמש בו לתיבול תבשילים חמים כמו פיזור קינמון על דייסה או על חלב חם. בין היתר הוא ימתיק מאכלים וקינוחים שאתם לא רוצים לשלב בהם סוכר.

ממה כדאי להימנע כאשר חולים בסוכרת

אם אתם חולי סוכרת כדאי להימנע מצריכת סוכר מעובד. בין היתר חשוב לא לשתות משקאות אלכוהוליים שמכילים כמויות סוכר גבוהות ולא לאכול פירות כמו תאנים או תמרים שיש בהם כמויות גדולות של סוכר.

זמנים וסדר הארוחות

סדר הארוחות משפיע מאד על טיפול בסוכרת בעיקר בסחרחורות ועייפות שנובעים מהמחלה, לכן חשוב לאכול 3 ארוחות ביום בוקר צוהריים וערב, בתוספת 2 ארוחות ביניים: האחת ב12 בצהריים והשנייה ארוחה קלה לפני השינה. וודאו כי יש ארוחה אחת ביום שכוללת בשר רזה או דגים ופחמימות מורכבות כמו גם מנת ירק טובה. כך תוכלו לחוש טוב יותר רעננים ובריאים יותר.

מקורות

https://did.li/aIB5q

**המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.