אפיה בריאה: איך עושים את זה?

הרצון לחיות אוח חיים בריא הוא רצון של כולנו, בעוד שמודעות לנזקים שנגרמים לגוף מסוכר מעובד, קמחים לבנים, צבעי מאכל וכולי – הופכת גדולה מיום ליום. אם אתם רוצים ליהנות ממשהו מתוק וטעים כמו עוגייה ליד הקפה, או לאפות עוגת יום הולדת יפה שלא יותר מידי משמינה, להכין מאפה וקינוח שהיה טעים, אבל גם כמה שפחות מזיק לבריאות – חשוב שתכירו כמה כללים לאפייה בריאה. אז כיצד אופים בריא יותר? הנה כמה כללים:

כלי מדידה

ראשית, בעזרת מכשיר שיסייע לדייק בכמויות של החומרים של האפייה תוכלו לשלוט בכמויות ולהימנע בהפרזת כמויות וגם יעזור לכם לדייק באפייה עצמה. בחרו משקל מטבח לבישול ואפיה שיש לו קיבולת שקילה עד 5 קילוגרם ומתאים לשקילת מצריכים עבור דיוק באפיה. עוד תוכלו לבחור מזרק לשוקולד 60 מ”ל כדי לא להגזים עם השוקולד, כמו גם כד מדידה של ליטר עשוי סיליקון ונוח לשימוש. בנוסף לכך, כדאי לבחור כוסות מדידה מפלסטיק כדי לא להגזים עם הקמח ושאר כלי מדידה שיעזרו לדייק ולא לשים יותר מידי מרכיבים שאינם בריאים כמו סוכר מעובד או קמח לבן, שמן ושוקולד.

מחליפים את הקמח הלבן בקמח מלא או כוסמין

במרבית המאפים והקינוחים ניתן להחליף את הקמח הלבן בקמח כוסמין או בקמח מלא. קמח לבן נחשב פחות בריא ויותר משמין מקמחים כהים לכן קמח כוסמין או מלא יכול להיות פתרון נהדר עבור מי שאופה עוגה, עוגיות או כול קינוח אחר.

שמן זית וחמאה בלבד

אל תשתמשו בשמן רגיל לאפייה אלא בשמן זית או בתחליף בריא יותר משמן קנולה. מומלץ מאד להימנע משימוש במרגרינה, גם אם מדובר בקינוח פרווה. חפשו תחליפים אחרים מן הצומח. נסו להשתמש תמיד בחמאה טרייה ולא במוצרים מעובדים המזיקים מאד לבריאות.

אפיה בריאה: איך עושים את זה?

בוחרים בפירות ולא בצבעי מאכל

פעמים רבות אנחנו רוצים לקשט עוגה ולכן משתמשים בצבעי מאכל או בעוגיות קנויות מלאות סוכרים או בסוכריות צבעוניות מלאות צבעי מאכל. אם אתם רוצים לחיות בריא יותר כדאי להחליף את צבעי המאכל בתמציות של פירות כמו תותים אוכמניות פטל ושאר פירות צבעוניים כמו ענבים, שזיפים, אפרסקים וכל מה שצבעוני ויפה. מפירות טריים אפשר להכין קולי מגרה שיאפשר סירופ פירות טבעי באמצעותו אפשר לקשט כל עוגה או קינוח. שילוב של פירות בקינוחים הפך טרדני במיוחד ואתם יכולים להשתמש במגוון פירות בעונה לקישוט עוגות וקינוחים. מלבד סירופ או קולי, אפשר לקשט עוגות באופן נפלא עם פרוסות של פירות כמו תותים ושאר פירות יער וכך ליצור עיטורים מהממים שנהדרים לקישוט וכיסוי עוגות. נוסף על העוגות, תוכלו לעטר את העוגה באגוזים שהם בריאים במיוחד וגם טעימים ומתאימים לטעמי הפירות.

נפטרים ממרכיבים וחומרים מעובדים

נסו לא לבחור מוצרים לעוגה/ עוגיות וקינוחים שיש בהם חומרים מעובדים ומשמרים. כיום יש לא מעט חנויות שעוסקות במוצרים אורגניים מן הטבע שאין בהם חומרים תעשייתיים. בחרו שוקולד מריר עשוי 98% קקאו שנחשב משובח יותר משוקולד  רגיל שמעורבים בו מרכיבים מן החי או לא בריאים.. מומלץ לבחור מוצרי אפייה טובים ואיכותיים שיש בהם כמה שיותר אחוזים של קקאו – גם כשאתם מכינים ציפוי לעוגה וגם כאשר אתם מכינים תערובת שוקולדית לרולדה או לעוגיות, או לכל שימוש בו אתם זקוקים לשוקולד. כאשר אתם אופים ומכינים קינוחים כדאי תמיד להשתמש בחומרי אפייה איכותיים. אתרו חנות אפייה שיש בה מוצרים איכותיים ותוכלו להתחיל לאפות הרבה יותר בריא ונכון.