לידה טבעית – המדריך המלא

לידה טבעית נשמעת כמו האופציה האידאלית להביא תינוק לעולם, כי מה יותר טבעי מאשר ללדת כפי שמאז ומעולם ילדו – בבית וללא זריקת אלחוש? ואכן נשים רבות מבקשות להתחבר לתהליך הטבעי של הגוף, אך יחד עם זאת נציין שכיום קיימים טיפים שמומלץ להתחשב בהם, כיוון שבעידן המודרני יודעים הרבה יותר אודות התהליך ומפה שגם יכולים הרבה יותר לסייע – חומר למחשבה.

לידה טבעית

זהירות – רשלנות!

מהי ההגדרה של לידה טבעית? לידה ללא אפידורל, כאשר בנקודה זו יש לבחור האם ללדת בבית או בבית החולים, האם ללדת בליווי של דולה או לחלופין בליווי של רופאה, האם לעשות קורס הכנה או ללמוד שיטות נשימה וכדומה. בכול מקרה המטרה זהה: ללדת תינוק שלם ובריא, אם כי גם לידה טבעית עלולה להוביל לרשלנות רפואית. מקרה של רשלנות רפואית בלידה טבעית עשוי להיגרם כאשר הצוות הרפואי אינו קשוב למצב היולדת, אינו מסביר את סך הסיכונים (של שיטת הלידה המומלצת), בוחר בטכניקת לידה שאינה מותאמת צורך וכדומה. אי לכך גם על הבעל (או כל אדם אחר שנבחר ללוות את היולדת) להיות קשוב לצרכים ולהתפתחות מהלך הלידה.

דגשים לקראת הלידה:

  • בחירה אישית – מראש נציין שעבור כל יולדת מתאימה אופציה אחרת. יש נשים שמרגישות יותר בנוח ללדת בבית ויש נשים שמרגישות יותר בנוח ללדת בבית החולים. מכאן שמוטב להכיר את שלל האופציות (קיימת אופציה שלישית – לידה ב"מרכז לידה" מטעם בית החולים), לבחון צרכים ודגשים אישיים ולהבין את מעטפת המשמעויות.
  • קבלת החלטות – יש להבין שהחלטה לגבי אופי הלידה הינה רק החלטה אחת מיני רבות. לאלו עוד החלטות יש להיערך? לחיסונים שיינתנו לתינוק ישר לאחר בואו לעולם, לאופי הטיפול בתינוק לאחר הלידה (למשל "ביות מלא"), לאופן האכלה (למשל הנקה משולבת תמ"ל), מיהם האנשים שאתם מוכנים שיבואו לבקר, האם מבקשים שירחצו את התינוק ישר לאחר הלידה, מי אתם רוצים שינתק את חבל הטבור וכדומה.
  • היו גמישים – לצד הנאמר, תמיד יש להיות מוכנים לשנות את דעתכם, פשוט כי ברגע האמת חשים אחרת. כך למשל אם בעת הלידה מרגישים שכן מבקשים אפידורל קבלו זאת באהבה, אם לאחר הלידה חשים שעוד לא מוכנים לקבל אורחים הבינו שזה בסדר גמור וכדומה. מה שמשרת את טובתכם ואת טובת התינוק הנו מבורך.
  • טיפים חשובים – בתחום הלידה יש טיפים שתמיד נכונים, בין אם בוחרים בלידה טבעית ובין אם בוחרים לקחת אפידורל. כך למשל מומלץ להישאר בתנועה בזמן הלידה, אם אין צורך מוטב להימנע מזירוז, אין לשכוח לשתות גם במהלך הלידה, רצוי לבחון שימוש במשככים טבעיים (כגון מקלחת במים חמים), נסו להימנע משכיבה בעת הלידה, ישר לאחר הלידה הניחו את התינוק על הגוף וכדומה. על מנת לקבל את סך הטיפים באופן מסודר, מוטב לעבור קורס הכנה, או לחלופין לעשות שיעורי בית באופן עצמאי.

קורס הכנה? לא עבור כל אחת!

יש לא מעט קורסי הכנה עבור לידה טבעית, אך לא כל אחת מרגישה בנוח לעבור חוויה כה משמעותית בליווי נשים שהיא אינה מכירה, ועל כן מוטב להכיר שתי חלופות: האופציה הראשונה היא לרכוש ספר שעוסק בתחום, וכיוון שמדובר באחד הנושאים היותר מעניינים, לא תתקשו למצוא מגוון ספרים שווים. אופציה שנייה היא לעבור שיחת הכנה עם דולה פרטית. מה נותר? להתרגש, לצפות, לשמוח, להיות מוכנות לשינוי בתוכניות ולאחל לעצמכן המון מזל טוב!

אולי יעניין אותך גם: 5 פעולות שלא מומלץ לבצע בהריון